TR Ekspres Haber

4 günlük sokağa çıkma yasağı başladı!

4 günlük sokağa çıkma yasağı başladı!
Onur Yılmaz( onuryilmaztv@gmail.com )
(Editör, Yönetmen ve TV Program Yapımcısı) İnsanlara bilgi vermek bir mutluluk aracıdır. İster görsel, ister işitsel! Gördüğünü çeker, hayalinden vazgeçmez, inancını her daim taze tutar.
269 views
23 Mayıs 2020 - 1:52

Koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleşecek ve toplamda 4 gün uygulanacak sokağa çıkma yasağı başladı.

 

81 İlde gerçekleşecek olan sokağa çıkma yasağı, İçişleri Bakanlığının genelgesiyle, 26 Mayıs Salı günü saat 24.00’e kadar, (Görevliler ve izinliler hariç) tüm vatandaşlar için geçerli olacak.

Arife günü ve Ramazan Bayramını da kapsayan kısıtlamada; Arife günü; Bakkal, manav, kuruyemişciler ile kasaplar  saat 10.00 ile 17.00 arasında faaliyet gösterebilecek. Aynı zamanda evlere de servis şeklinde satış yapabilecek.

 

Bayram günleri nereler açık olacak?

Bayram günleri market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ile online satış yapan yerler kapalı olacak.

Fırınlar ise kısıtlama zamanlarındaki faaliyetlerine aynı şekilde devam edebilecek.

Valilikler/kaymakamlıklar tarafından her 50 kilometrede, bir adet olmak üzere; akaryakıt istasyonları, nöbetçi eczaneler ve lastik tamircileri 23-26 Mayıs tarihlerinde açık olacak.

65 yaş ve üzeri vatandaşlara,bayramın birinci günü izin verilecek.

Bayramın birinci günü 14.00-20.00 saatleri arasında yürüme mesafesini koruyarak, maske takarak ve sosyal mesafe kuralına uygun şekilde 65 yaş ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara, ihtiyaç duyulan hallerde refakatçileri de eşlik edebilecek.

Kararlara uymayanlara işlem uygulanacak!

İçişleri Bakanlığının Genelgesine göre, sokağa çıkma yasağına ihlal eden vatandaşlar için cezai yaptırımlar uygulanacak!
”Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem uygulanacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.”

Sokağa çıkma kısıtlaması, Salı gününü Çarşamba gününe bağlayan gece saatler 00.00’ı gösterdiğinde sona erecek.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm hakları saklıdır - TR Ekspres Haber