TR Ekspres Haber

AMERİKA’DA İÇ SAVAŞ MI BAŞLIYOR? GEORGE FLOYD PROTESTOLARI DEVAM EDİYOR!

AMERİKA’DA İÇ SAVAŞ MI BAŞLIYOR? GEORGE FLOYD PROTESTOLARI DEVAM EDİYOR!
Onur Yılmaz( onuryilmaztv@gmail.com )
(Editör, Yönetmen ve TV Program Yapımcısı) İnsanlara bilgi vermek bir mutluluk aracıdır. İster görsel, ister işitsel! Gördüğünü çeker, hayalinden vazgeçmez, inancını her daim taze tutar.
875 views
04 Haziran 2020 - 17:48

Amerika’da polisin diziyle basarak öldürdüğü ‘’George Floyd’’ için protestolar devam ediyor.
George Floyd’un “Nefes alamıyorum!” sözleri ve sonrasında gerçekleşen ölüm, bir çok Amerika’lıyı sokağa dökmüş durumda..

Bir tarafta ırkçılığa maruz kalan Afro Amerikan(Siyahi)vatandaşlar, diğer tarafta Trump’ın olaylar karşısında sergilediği tutum!
Protestocular Beyaz Saray’ ın kapısına kadar geldi, dükkanlar yağmalanıyor. Amerika’da son durum ne? İşte, Amerika’da başlayan ve diğer ülkelere de sıçrayan protestolardaki son durum…

 

ABD’de gözaltına alınırken polisin diziyle basarak öldürdüğü George Floyd’un “Nefes alamıyorum!” sözleri slogan oldu!

Yaşanılan bu acı olay karşısında, Abd’de ırkçılık olayları yeniden gündeme geldi.
Afro Amerikan vatandaşlar; kendilerine sürekli bir haksızlık yapıldığını dile getirirken, bu duruma bir son vermek için, sokağa inerek protestolarını sürdürüyorlar.

Geçtiğimiz günlerde, Trump’ın eline İncil alarak gerçekleştirdiği basın toplantısı öfkeleri daha da arttırdı. Öte yandan ABD Başkanı Trump, bu protestoları ‘’Terör eylemi’’olarak değerlendirirken, askerleri göreve çağırdı. Ordu birlikleri ve zırhlı araçlar sokakta!

George Floyd Ordu Sokakta

Protestolar diğer ülkelere de sıçramış durumda!

Amerika’da yaşanılan acı olay sonrası, Irkçılık ile mücadele eden diğer devletlerde de sloganlar atılmaya başlandı.

Fransa, Hollanda, Almanya başta olmak üzere bu olaya sessiz kalmamak amacı ile halk sokağa döküldü. Yaşanılan bu durumun son derece üzücü olduğu belirtilirken benzer olayların da kendi ülkelerinde başlarına geldiği düşüncesi ortak kanıydı.

Trump’ın basın açıklaması ise şu şekilde;

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, George Floyd’un ölümü ve sonrasında büyüyen protestolar hakkında açıklamalarda bulundu.
Trump; “Ülkemizin kanunlarını korumak için bir yemin ettim. George Floyd’un gaddarca öldürülmesinden haklı olarak rahatsız olan Amerikan halkı için bu sözümü tutacağım. Yönetimim Floyd ve ailesi için adaletin yerini bulması sözünü yerine getirecektir. O bir hiç uğruna ölmedi.” Diyerek, olaylar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sokaktaki şiddet olayları ve yağmalanan iş yerleri hakkında da açıklamalarda bulunan Trump, “Haklı haykırışların ve barışçıl gösterilerin, kızgın kalabalıklar tarafından bastırılmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Bazı eyalet görevlileri ve yerel idarecilerin görevlerini yapmamakla suçlayan Trump, Covid-19 ile mücadele yapan sağlık çalışanlarının korktukları için görevlerini yapamadıklarını, Washington’da bulunan önemli yapıların ve kiliselerin zarar gördüğünden bahsetti.

TRUMP’IN ‘’TERÖR ÖRGÜTÜ’’DEĞERLENDİRMESİ

Trump, “Tüm bu olanlar, barışçıl protestolar değil, iç terör eylemleri, masum canların yok edilmesi. Masum bir insanın kanının dökülmesi insanlığa karşı utanç ve tanrıya karşı bir suçtur. Amerika’nın, yok edilmeye değil oluşuma, kibre değil operasyona, anarşiye değil güvenliğe, nefrete değil iyileşmeye, kaosa değil adalete ihtiyacı var.” diyerek olaylar hakkındaki düşüncesini açıkladı.

 

George Floyd neden gözaltına alındı? Ölüm nasıl gerçekleşti?

Abd'de polis vahşeti!

Siyahi bir Amerikan vatandaşı olan George Floyd, dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltına alınırken polisin boğazına, diziyle basması nedeniyle boğularak can verdi. Yaşanan dehşet dakikaları çevreden geçenler tarafından cep telefonları ile kaydedildi. George Floyd’ un ölmeden önceki son anlarında “Nefes alamıyorum” diyerek polisten dizini çekmesini ve kötü durumda olduğunu belirtti. Ancak Floyd’ un bu feryadına aldırış etmeyen polis, 46 yaşındaki Floyd’u boğarak öldürdü.

George Floyd Minnesota

Ülkede siyahilere yönelik polisin aşırı şiddeti, ırkçılık tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve protestolar olayların başladığı Minneapolis’ten ülke geneline yayılmış durumda!

Binalar yakılıyor, mağazalar yağmalanıyor!

Yaşanılan protestoların çıkış nedeni George Floyd’un ölümü olsa da, bu durumu fırsat bilen bazı insanlar mağazaları yağmalayarak, binaları yakmaya başladı.
Polis, olaylar karşısında olabildiğince temkinli davranıyor, ülke adeta bir kaos merkezi haline geldi!

ABD'de yağmacılar sokağa indi!

Protestoların nedeni sadece Irkçılık değil!
George Floyd Amerika İç Savaş

Amerika ve Irkçılık konusu yıllardır çözümlenemeyen büyük bir sorun.Amerikada yağmacılar sokakta

Afrika kökenli Amerikan vatandaşlarına uygulanan yaptırımlar, eşitsizlik ve nefret söylemleri neticede büyük bir problem halini alıyor ve hak arama eylemlerine dönüşüyor.

Özgürlükler ülkesi Amerika’nın diğer tarafı da böylelikle gün yüzüne çıkarken, protestocuların sadece siyahi olmaması durumu daha da kritik yapıyor!

George Floyd protestoları- Polis Merkezi Yakıldı

Yaşanılan bu acı olayının odak noktası elbette ırkçılık fakat Korona Virüs ( Covid-19) nedeniyle yaklaşık 40 milyon Amerika’lının işsiz kalışı, insanlar arasındaki gelir dağılım uçurumları, olayın arkasında yatan diğer nedenler olarak görülüyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm hakları saklıdır - TR Ekspres Haber