TR Ekspres Haber

Ayasofya’nın açılışına yabancı İslam ülke başkanları davet edilebilir miydi?

Ayasofya’nın açılışına yabancı İslam ülke başkanları davet edilebilir miydi?
413 views
24 Temmuz 2020 - 22:16

Emekli diplomat Vahit Özdemir çarpıcı bir konuya parmak bastı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya'da Cuma namazında

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya’da Cuma namazında

TARİHİ AYASOFYA CAMİİ’NİN YENİDEN İBADETE AÇILIŞ TÖRENİNE İSLAM ÜLKELERİNİN DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI DAVET EDİLEBİLİR MİYDİ?

Yüksek malumları olduğu üzere, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han  29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul’u fethederek Ayasofya’yı cami haline getirmiştir. Ayasofya Camii, henüz nedenini bilemediğimiz sebeplerden dolayı 1934  yılında Bakanlar Kurulu kararıyla müze haline getirilerek Milli Eğitim Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlanmıştır. Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına  bağlanmıştır. 1934 yılında Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu bu karar bana göre rahmetli MENDERES’in deyimiyle fahiş bir hukuk hatasıydı. Bakanlar Kurulu’nun 1934 yılında almış olduğu bu karar ülkemizde büyük bir üzüntüyle karşılanmıştır.

“SÜREKLİ VAKIFLAR, TARİHİ ESERLERE VE ÇEVREYE HİZMET DERNEĞİ”nin saygıdeğer Başkanı  ve Bursa’da ikamet eden değerli dostum İsmail Kandemir Yüksek İdare Mahkemesi eski adıyla ŞURAY-I DEVLET’e yani DANIŞTAY’a müracaat ederek Bakanlar Kurulu’nun 1934 yılında almış olduğu kararın iptalini talep etmiştir.

Ayasofya Camii

Ayasofya Camii

Yüksek İdare Mahkemesi Danıştay İsmail KANDEMİR’in talebini  haklı bulmuş ve 1934 yılında Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararı hukuka aykırı bularak oy birliğiyle iptal etmiştir.
Bu vesileyle tarihi iptal kararına oy birliğiyle imza atan Yüksek Hakimlerimizi yürekten tebrik ediyorum. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde , 1934 yılında Bakanlar Kurulunun almış olduğu hukuka ve vicdana aykırı kararını iptal etmesi mümkün iken, sorun Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli önderliğinde siyaseten değil, hukuken çözülmüştür. Malum dış güçlerin baskılarına rağmen, Sayın Cumhurbaşkanımız Danıştay’ın tarihi iptal kararını bir saniye dahi düşünmeden yürürlüğe koymuştur. Yani Danıştay’ın iptal kararını uygulamıştır. Böylece 86 yıllık hasret son bulmuş ve Ayasofya Camii 24 Temmuz 2020 tarihinde görkemli bir törenle tekrar  cami olarak hizmete girmiştir.
Hayırlı ve uğurlu olsun !

Ayasofya Camii’nin tekrar hizmete girmesi dış basında geniş bir biçimde yer almıştır.
Şöyle bir düzenleme yapılması acaba mümkün müydü diye düşünmeme müsaade buyurmanızı  özellikle istirham ediyorum.
Sayın Cumhurbaşkanımız İslam İşbirliği Teşkilatıyla (İİT) Arap Birliğine üye ve gözlemci ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarına özel birer temsilciyle davet mektubu göndererek kendilerini Ayasofya Camii’nin tekrar ibadete açılış törenlerine çağırabilir miydi?
Davete icabet edecek İslam ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının ekonomik gücü zayıf olanların özel uçaklarla Türkiye’ye transferi sağlanabilir ve cuma namazından sonra müslüman  ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla birilikte Sayın Cumhurbaşkanımız Ayasofya Camii’nin önünde yerli ve yabancı medya mensuplarına poz verebilirlerdi. İslam ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarıyla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın  birlikte yerli ve yabancı medya mensuplarına birlikte poz vermesi halinde resmen değil ama fiilen Sayın Cumhurbaşkanımızın İSLAM HALİFESİ olduğu dost ve düşmana duyurulabilirdi diye düşünüyorum.

Erdoğan - Vahit Özdemir

Erdoğan – Vahit Özdemir

Bilindiği üzere, Halifelik Makamı 1517-1924 yılları arasında Türklerin elindeydi. Halifelik makamı halen münhaldır.

Keyfiyeti Kadim Dostum ve Dünya Lideri  Muhterem Cumhurbaşkanımızın, Torosların yiğit ve organik evladı Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Doç.Dr.Büyükelçi Hasan Doğan’ın,
Prof.Dr. Fahrettin Altun’un ve Dr.İbrahim Kalın’ın takdir ve değerlendirmelerine  en derin saygılarımla sunarım.

Vahit Özdemir
Emekli Diplomat

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm hakları saklıdır - TR Ekspres Haber

beylikdüzü escort

İstanbul araç kiralamaİstanbul evden eve nakliyatBitlis evden eve nakliyatBolu evden eve nakliyatBurdur evden eve nakliyatBursa evden eve nakliyat