TR Ekspres Haber

Google Stadia resmen duyuruldu

Google Stadia resmen duyuruldu
Kaan Kaan( kaankyilmaz@gmail.com )
46 views
19 Mart 2019 - 22:02

Google, merakla beklenen projesi oyun akış servisi olan Stadia‘yı bugün 2019 Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda resmi olarak duyurdu.

Son yıllarda üzerine oldukça fazla çalışma yapılan bulut oyun sistemine Google damga vuracak bir projeyle giriş yaptı. Google bugünkü sunumunda, Stadia adını verdiği bu platformda YouTube’daki bir bağlantıya tıklayarak üst düzey bir oyun oynamanın “beş saniye” alacağını açıkladı. Sunum sırasında Google CEO’su Sundar Pichai, bazı oyunları oynamak için yüksek kaliteli bilgisayarlara ihtiyaç duyulması gibi engellerin bulunduğunu ve Stadia’nın buna çözüm olacağını belirtti. Çünkü Stadia, bulut servisini kullanacak.

Telefondan Assassin’s Creed oynamak mı?

Platform desteği ile AAA oyunları, akıllı telefonlarda, tabletlerde, bilgisayarınızda ve televizyonlarınızda da oynayabileceksiniz. YouTube’da, bir oyun tanıtım videosu izliyorsanız ve sonunda “Hemen Oyna” uyarısı görüyorsanız, oyunu hemen oynayabileceğiniz anlamına gelecek. Herhangi bir cihazda oyunu oynamaya başladıktan sonra kayıtlarınızı daha sonra başka bir cihazda açabileceksiniz. Kısacası oyuncular Assassin’s Creed Odyssey gibi oyunları cihazlarıyla istedikleri yere götürebilecek ve bıraktıkları yerden devam edebilecek.

Stadia görüntü kalitesi nasıl olacak?

Google Stadia, oyunları 4K 60 fps desteği ile ile oyunculara sunacak. İlerleyen zamanlarda ise platform, 120 fps 8K kalitesini de destekleyecek. Ayrıca HDR ve Surround ses desteği de bizlere sağladığı inanılmaz özelliklerden bir tanesi. Oyunları ister Stadia kontrolleri ile ister klavye-mouse ile oynayabileceksiniz. Servis, Microsoft ve Sony’nin mevcut konsollarında kullandığından çok daha yüksek bir güce, 10.7 GPU teraflopsa sahip olacak. PS4’ün 4.2 GPU teraflop ve Xbox One’ın X 6.0 GPU teraflop ile çalıştığını belirterek aradaki farkı rahatça görmenize yardımcı olabiliriz. Bu özellik, oyunculara çok daha iyi grafikler sunulacağı anlamına geliyor. Yeni oyun akış servisi, oyuncuların farklı platformlarda beraber oynamasını da destekleyecek ve başarımları, kayıtlı oyunları platformlar arasında transfer etme imkanı sunacak.

Stadia’ya güç veren Google veri merkezi ağı, Chrome tarayıcıyı kullanan herhangi bir cihazda oyunlarını 2 milyar kişiye ulaştırmak için 19 bölgeyi, 58 alanı ve 200’den fazla ülkeyi kapsayacak.

Sistemin tanıtım videosunu aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak: LiveGamer TV

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm hakları saklıdır - TR Ekspres Haber