TR Ekspres Haber

Nöbetçi hakim yerine tedbir mahkemeleri

Nöbetçi hakim yerine tedbir mahkemeleri
Tuğba Naz Küçük( tugbanaztv@gmail.com )
45 views
04 Aralık 2019 - 12:06

Birden fazla aile mahkemesinin olduğu yerlerde bir mahkeme tedbir mahkemesi olarak görevlendirilecek. Böylece mahkemelerden farklı kararlar çıkmasının önüne geçilecek.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, son günlerde kadına şiddet konularında bakanlığa mahkemelerden çıkan farklı tedbir kararlarıyla ilgili şikayetler gelmesi üzerine Hakimler ve Savcılar Kuruluna bu konuda düzenleme yapılması için talimat verdi.

Nöbetçi hakim uygulamasına son verilecek

Bu kapsamda HSK, aile mahkemelerinde nöbetçi hakim uygulamasına son verecek. Kadına yönelik şiddetin en aza indirilmesi için birden fazla aile mahkemesinin olduğu yerlerde bir mahkeme tedbir mahkemesi olarak görevlendirilecek.

Şiddete uğrayan kadınlara yönelik kararı sadece tedbir mahkemesi verecek. Böylece mahkemelerden farklı kararların çıkmasının önüne geçilecek. Tedbir mahkemelerinin uygulanmasına ilk olarak Ankara, İzmir ve İstanbul gibi kadına yönelik şiddetin yoğun olarak yaşandığı büyükşehirlerde hayata geçilmesi planlanıyor. Bu konuda en hassas davranan ve deneyimli olan hakimler tedbir mahkemelerine atanacak. Hakimlerin mesleki geçmişleri ve verdiği kararlar da incelenecek.

Tedbir mahkemeleriyle ilgili çalışmalarını devam ettiren HSK’nın söz konusu atamaları yeni yılda yapacağı ifade ediliyor. HSK ayrıca aile mahkemelerinde alanında uzmanlaşan hakimleri artık başka bir mahkemede görevlendirmeyecek.

 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm hakları saklıdır - TR Ekspres Haber

beylikdüzü escort

İstanbul araç kiralamaİstanbul evden eve nakliyatBitlis evden eve nakliyatBolu evden eve nakliyatBurdur evden eve nakliyatBursa evden eve nakliyat