TR Ekspres Haber

Notre Dame Draması

1.333 views
02 Mayıs 2019 - 10:40
Notre Dame Draması

Yapımı 1345’te tamamlanan Notre Dame Katedrali şüphesiz insanlık tarihinin en güzide mimari eserlerinden birisi. Paris’teki ünlü katedralde çıkan yangın uzun bir süre gündem oldu ve birçok tepki topladı. İçerisindeki birçok sanat eseri ve tarihi eserle birlikte Notre Dame Katedrali’nde yangın çıkması tabi ki hoşnutsuz bir olay.

Notre Dame Katedrali

Yalnız bu olayın dünya üzerinde oldukça abartılı bir şekilde yayıldığına ve fazla dramatik tepkiler topladığına da dikkat çekmek isterim. Gelin bir bakalım üzerinden birkaç hafta geçen yangına gelen tepkiler ve yarattığı etki nasıl olmuş.

Öncelikle şunu belirtmek gerek; Notre Dame Katedrali yanıp kül olmadı. Zaten restorasyonda olan çatısının bir kısmı ve çan kulesi yandı. Hatta itfaiye yetkilileri yangının muhtemelen 6 milyon Euro’luk restorasyon çalışmalarından kaynaklanmış olabileceğini söylemişlerdi. Neyse ki alınan haberlere göre içindeki eserlerin oldukça büyük bir kısmı kurtarıldı.

Yangına, dünya liderlerinden tepkiler ise gecikmedi. ‘’Bir parçamızın yandığını görmek üzücü,’’ diyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron olayı bir ‘’savaş’’ ve ‘’tarihi bir sınav’’ olarak nitelendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan olayın ‘‘bizi de derinden sarstığını’’ söylerken, ABD Başkanı Trump, ‘‘Yangını izlemek korkunç’’ ifadesini kullandı. Herhalde en beklenmedik tepki ise Rusya Başkanı Putin’den geldi. Putin, ‘‘olanları gözyaşı içinde izlediklerini’’ belirtti.

Fransız halkı ise edebiyata sarıldı. Victor Hugo’nun ünlü eseri ‘‘Notre Dame’ın Kamburu’’ Amazon Fransa’da en çok satan kitap haline geldi. Aralarında Notre Dame Katedrali gezi rehberi de bulunan Notre Dame’la ilgili diğer eserler ise yine çok satanlara girdi. Notre Dame’ın Kamburu’nun 1939’da çıkan , Amerikan yapımı sevilen film versiyonunu da henüz izlememiş olan okurlara önerelim o vakit.

Katedralin yenilenmesi için yapılan bağış da neredeyse 700 milyon Euro’ya ulaştı. Bu Fransa Kültür Bakanlığının restorasyon için 2014’te belirlediği bağış miktarının üç katından bile çok daha fazla. Bu arada evet, katedralin uzun bir süredir restore edilmesi planlanıyor fakat bir türlü yeterli bağışa ulaşılamıyordu. Bu bağış yağmurunun ancak yandıktan sonra gerçekleşmiş olması da trajikomik bir durum. Bağışçılar arasında Fransa’nın en büyük milyarderleri ve rakipler Bernard Arnault ve Francois Pinault da yer alıyor. Uzun süreli rekabetleri bilinen iş adamları, Notre Dame Katedrali için yapılan bağışlara konu oldu. Salı günü Pinault, katedralin restorasyonu için 100 milyon Euro yatıracağını duyurduktan saatler sonra Arnault, 200 milyon Euro yatıracağını açıkladı. Bununla birlikte birçok başka kişi ve kurum büyük bağışlar yapacağını açıkladı. Bunların arasında Apple CEO’su Tim Cook da yer alıyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm hakları saklıdır - TR Ekspres Haber

beylikdüzü escort

İstanbul araç kiralamaİstanbul evden eve nakliyatBitlis evden eve nakliyatBolu evden eve nakliyatBurdur evden eve nakliyatBursa evden eve nakliyat