TR Ekspres Haber

Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziranda kalkıyor!

Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziranda kalkıyor!
Onur Yılmaz( onuryilmaztv@gmail.com )
(Editör, Yönetmen ve TV Program Yapımcısı) İnsanlara bilgi vermek bir mutluluk aracıdır. İster görsel, ister işitsel! Gördüğünü çeker, hayalinden vazgeçmez, inancını her daim taze tutar.
456 views
28 Mayıs 2020 - 21:21

İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirleri de kapsayan ve 15 ilde şehirler arası yolculuk için seyahat kısıtlaması, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın açıklaması ile 1 Haziran’dan itibaren kaldırılıyor. Pandemi sürecinde durdurulan YHT seferleri bugün yeniden başladı. Hes kodu ve seyahat izin belgesiyle yolculuk yapmak nasıl gerçekleşecek? Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman kalkacak? Hangi şehirler bu kapsamdan yararlanacak?
HES kodu nedir, nasıl alınır? Detaylar haberimizde…

Seyahat-Yasağı-Ne-Zaman-Bitecek?
Dünyayı saran Covid-19 salgını, ülkemizde de bazı kısıtlamalara neden olmuştu. Ülkemizin bu zorlu dönemden nasıl çıkacağına dair, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınacak bir takım önlemleri açıklamıştı.

THY

THY

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın, bugün yaptığı açıklama ile İstanbul, Sakarya, Eskişehir, Bursa,  İzmir, Konya, Manisa,Gaziantep,Ankara, Balıkesir, Samsun, Van ve Zonguldak, Kayseri, Kocaeli dahil 15 il için yolculuk giriş çıkışlarının 1 Haziran’dan itibaren açılacağını duyurdu.

HES KODU NEDİR? HES KODU İLE SEYAHAT NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Bakan Koca, şehirlerarası yolculukların artık HES Kodu (‘’Hayat Eve Sığar’’ ) ile yapılacağını belirterek, uygulamaya gelecek bir özellik ile yolcuların iç hat uçuşlarının “Hayat Eve Sığar (HES)” kodu kontrolü ile gerçekleşeceğini açıkladı.

İç hatlarda gerçekleşecek yolculukların, uçuşa 24 saat kala tüm yolcuların risk durumları, HES kodu üzerinden sorgulanacak” dedi.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu kişiye özel olarak, bilet üzerine eklenerek, 18 Mayıs 2020 tarihi itibariyle zorunlu hale getirildi.
HES kodu sorgulaması için HES kodu ile birlikte yolcuların kimlik numarası, (Pasaport vb.) iletişim bilgileri (telefon ve e-mail bilgileri)kişilerin doğum tarihi ile doğru ve eksiksiz olarak girilecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Korona virüs tedbirleri kapsamında, seyahat edecek vatandaşlar, Seyahat İzin Belgesi başvurularını  E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

E-Devlet’e giriş yapılmasının ardından, İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e Başvuru” kısmına girilerek,Seçenekler kısmından “Seyahat İzin İşlemleri” seçilerek form dolduruluyor.

YHT SEFERLERİ BAŞLIYOR
Yüksek Hızlı Tren’ler (YHT) bugünden itibaren, yeni hayata normalleşme kapsamında; Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm hakları saklıdır - TR Ekspres Haber