TR Ekspres Haber

Yemek Vakitlerinin Değiştiği Ay: RAMAZAN

110 views
20 Mayıs 2019 - 22:58
Yemek Vakitlerinin Değiştiği Ay: RAMAZAN

Numan bin Sabit’i tanırsınız.
Başkalarından ayrıldığı bariz özellikleri vardır.
Gerçek güç ve otoriteye yürekten iman etmiş birisidir.
Ondan başka güçleri kabul etmemiş ve O’nun gücüne şirk koşmamıştır.
Allah’ın affetmeyeceği tek şeyin şirk olduğunu iyi bilenlerdendir.

İşte bu adama atfedilen çok güzel bir kıyaslama vardır:
Namazımı kılarken aklım yemekte olacağına, yemeğimi yerken namazımı düşünürüm…”
İbadetinize halel gelmesin, saf, berrak ve dupduru olsun. İbadetiniz bir sorumluluğu yerine getirmekten çok size keyif versin. Bunu sadece namaz ibadeti için düşünmeyin.
Namaz, nasıl ki sadece fiziki olarak yatıp kalkma hali değilse; diğer ibadetlerimiz de sosyal hayat ve kişilik oluşturmadan uzak değildir. Kötülüklerden alıkoymayan namaz bir ibadet olarak kabul edilmiyorsa; kişiliğimizi olumlu etkilemediği sürece hiçbir fiilimiz ibadet olamaz.
İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı için ne derdi acaba sevgili Numan? Fakir fukaraya yardımın reklam edileceği zaman dilimi olamaz der miydi? Ya da Fakirliğin bitirilmesi için gerekenlerin masaya yatırıldığı ay mı? Bize bu mesajı veremeyen Ramazan bir ibadet ayı olabilir miydi? Fakire iaşe verip mutlu olmak değil de fakirliğin olması bizi üzüyor mu? Fakire yardım etmek mi daha faziletli, fakirliği bitirmek mi? Bizi bu konuda kaygılandırmayan aç kalışlarımız sevap oluyor mudur?

Necip Fazıl inanmayı nasıl tarif ediyordu?
“Bir insan suda yürüyeceğine inansın, suya bassın, yürür gider,
zor olan suda yürümek değil, suda yürüyeceğine inanmaktır…”
Dünyadaki ezeli ve ebedi savaşın sebebi de kısa ve öz olarak budur. Fakirliğin bitmesini isteyenlerle, istemeyenlerin savaşı. Kıyamete kadar devam edecek bir savaş. Zor olan fakirliği bitirmek değil, fakirliği bitireceğine inanmaktır.Ramazan bize bu inancı verirse Ramazandır.
Aksi halde, sağlığımıza şöyle katkı sağlar böyle faydalıdan öteye geçemez. Üç kuruşluk yardım yapanların gösterişinden fazla bir anlam ifade etmez. Akşama kadar sigara sayıklayacağına, dilim dilim baklavaları hayal edip gezeceğine, bozdurmayın şu mübarek günde ağzımı diyerek etrafına kolpalık yapacağına, açlığını bahane edip saray sofraları hazırlayacağına, tutmayın orucu…

İçin sigaranızı, kalp kırmayın, israf etmeyin. Akşama kadar sigara hayal edeceğine, Allah’a karşı mahcubiyet hisset.
Lüks iftar menülerini kendinize hak görüp israf yarışına girmeyin. Evinize almayacağınız şeyleri fakir fukaraya uygun görme gafletine düşmeyin. Malınızın iyisinden vermediğiniz sürece hayır yapmış sayılmazsınız. Bunu biliyor musunuz, ya da böyle olma ihtimalini hiç düşündünüz mü?
Dağıttığınız iaşe paketlerinden bir tane de evinize götürdünüz mü? Paketlerdeki tuzakları araştırıp da bunun için hiç kaygılandınız mı? Son kullanma tarihleri geçmiş ürünler olma ihtimalinden hiç endişelendiniz mi? Ya da merdiven altı üretilen kalitesiz ve bayat ürünler olabileceği…
Ramazan bir ay boyunca midemizin dinlendirildiği bir ay olmaktan çıkmalıdır. Aslında her sene bir ay staj yapıyoruz, ciddi bir eğitim kampına giriyoruz. Ama elimiz işte gözümüz oynaşta olunca hiç bir faydasını göremiyoruz. Ne değişiyor bizde ya da biz neyi değiştiriyoruz bu eğitimin sonucunda? Şeriati’nin dediği gibi sadece yemek vakitlerimizi değiştiriyoruz…

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm hakları saklıdır - TR Ekspres Haber